Particle physics research

MSU recognizes 41 Graduate Student Research Symposium winners

Contact person: Carl Smith

STARKVILLE, Mississippi—The Mississippi State Graduate Student Association honors the 41 winners of the university’s 22nd Graduate Student Research Symposium.

Mississippi State graduate students explain their research posters at the October Graduate Student Research Symposium. Forty-one master’s and doctoral students won cash prizes for their applications. (photo sent)

More than 100 students recently presented oral and poster presentations to a panel of MSU faculty members and researchers at the symposium. Approximately 45 faculty members and 20 graduate student volunteers participated in the event. The projects were divided into four categories: education, arts and sciences, and business; forest resources and veterinary medicine; agriculture and life sciences; and engineering. Winners received monetary awards – first place, $150; second place, $75; and third place, $50.

Winners include (per category):

POSTERS

AGRICULTURE AND LIFE SCIENCES DOCTORAL STUDENTS

FIRST—Ramandeep Kumar Sharma, Ph.D. student in plant and soil science/agronomy from India, for “Crop-climate nexus in the southeastern United States: a case study of oats and sorghum”.

SECOND—Li-Dunn Chen, life science/animal physiology doctoral student in Omaha, Nebraska, for “A toad is a toad, or is it?” Shedding light on the biochemical differences of three anurans using near-infrared spectroscopy (NIRS).

THIRD—Varsha Singh, Ph.D. student in Plant and Soil/Weed Science from India, for “The weed-suppression potential of sweet potato varieties under field conditions.”

AGRICULTURE AND LIFE SCIENCES MASTER STUDENTS

FIRST—Ranadheer Reddy Vennam, Indian Master’s student in Plant and Soil Science/Agronomy, for “Impact of post-silk stress of water deficit on maize physiology and yield”.

SECOND—Sadikshya Poudel, Nepalese MSc student in Plant and Soil Science/Agronomy, for “Phenotyping of soybean cultivars for interactive tolerance to drought and heat stress”.

THIRD—Courtney Wynn, MSc student in Life Sciences/Agricultural Biochemistry from Hull, Alabama, for “’Soft’ Silk Glands: A glucose-conjugating enzyme is highly expressed in the silk glands of moths. »

STUDENTS, ARTS AND SCIENCE AND DOCTORAL TRADE

FIRST—Bipin Lamichhane, PhD student in physics from Nepal, for “Oxidation resistance of atomically flat Cu(111) surface: A First-principles study”.

SECOND—Hashani P. Abeysinghe, PhD student in chemistry from Sri Lanka, for “Sorption of aqueous arsenic (V) by a composite adsorbent of biochar based on iron oxide and rice husk”.

THIRD—Brantley K. Ballenge, Ph.D. student in kinesiology/exercise science at Hoover, Alabama, for “Moderation and mediation of body composition on the relationship between physical activity and arterial health.”

STUDENTS IN TEACHING, ARTS AND SCIENCE AND MASTER BUSINESS

FIRST—Jennifer Ani, educational specialist/school psychologist and master’s student in educational psychology/psychometrics from Pleasant Grove, Alabama, for “The Effects of Self-Monitoring on Increasing Performance on early numeracy skills”.

SECOND—Moshood Fagbolade, Nigerian MSc student in Biological Sciences, for “Examination of occidiofungin targeting of fungal actin orthologs using S. cerevisiae mixing strategy”.

ENGINEERING DOCTORAL STUDENTS

FIRST—Sabyasachi Biswas, a PhD student in electrical and computer engineering from Bangladesh, for “Multi-target activity classification with MIMO radar”.

SECOND—Mahathir Mohammad Bappy, Ph.D. student in industrial and systems engineering from Bangladesh, for “Morphological dynamics based anomaly detection towards layered in situ certification for directed energy deposition processes”.

THIRD—Madhubhashini Lakdusinghe, PhD student in engineering/chemical engineering from Sri Lanka, for “Nanoscale self-assembly of low-molecular-weight gellant-assisted poly(3-hexylthiophene) towards large-scale array fabrication electrically conductive”.

MASTER OF ENGINEERING STUDENTS

FIRST—Lorena Chavarro-Chaux, Masters student in Civil Engineering from Colombia, for “Effectiveness of Best Management Practices on Stream Water Quality in Ranching Areas”.

SECOND—Subodh Poudel, Nepalese master’s student in civil engineering, for “Application of the HEC-HMS model for runoff simulation of the Catalpa Creek watershed, Mississippi: calibration, validation and evaluation of model performance”.

THIRD—Reese Dunne, an accelerated master’s student in mechanical engineering from Starkville, for “the development and implementation of a magnesium-based finite element degradation model for hydroxyapatite-coated orthopedic implants.”

FORESTRY RESOURCES AND VETERINARY MEDICINE DOCTORAL STUDENTS

FIRST—Oluwabori Adekanye, Doctor of Veterinary and Biomedical Science/Veterinary Medical Research from Nigeria, for “Carboxylesterase 1 alters the pro-inflammatory phenotype of human THP-1 macrophages.”

FORESTRY RESOURCES AND VETERINARY MEDICINE MASTER’S STUDENTS

FIRST—Kyle Dues, MSc Forestry student from Kettering, Ohio, for “A Machine Learning Approach to Stand Dynamics in a Threatened Forest Ecosystem.”

ORAL PRESENTATIONS

AGRICULTURE AND LIFE SCIENCES DOCTORAL STUDENTS

FIRST—Josiane Argenta, PhD student in plant and soil/weed sciences from Brazil, for “Effect of melatonin in cotton sprayed with sublethal doses of 2,4-D”.

SECOND—Tingjun Lei, an electrical and computer engineering doctoral student from China, for “Interaction effects between single particles and coulombs in bubble nuclei.”

THIRD—Sena Isbili, life science/entomology PhD student from Turkey, for “Molecular cloning, mutation frequency analysis, and expression profiling of the insect ryanodine receptor in the soybean looper, Chrysodeixis includes”.

AGRICULTURE AND LIFE SCIENCES MASTER STUDENTS

FIRST—Dylan Lesak, master’s student in Food Science, Nutrition, and Health Promotion/Food Science and Technology from Batavia, Illinois, for “Buffered Dry Vinegar Decreases Bacterial Growth in Refrigerated Pork Breakfast Sausage “.

SECOND—Lovepreet Singh, Indian Master’s student in Plant and Soil Science/Agronomy, for “genotyping by sequencing revealed extensive genomic diversity in Bermuda grass (Cynodon spp.)”.

THIRD (Tied)—Alyssa Lea Miller, Masters student in Plant and Soil/Weed Science at Starkville, for “The ability of different cover crop production systems to suppress troublesome weed species in the cotton “.

Third (tie) – Sadikshya Poudel, Nepalese MSc student in Plant and Soil Science/Agronomy, for “Adverse Effects of High Daytime Temperature on Soybean Physiology and Yield”.

STUDENTS, ARTS AND SCIENCE AND DOCTORAL TRADE

FIRST—Sapan Luitel, a PhD student in physics from Nepal, for “E17011 experimental setup and efficiency comparison between simulated and experimental results”.

SECOND—Saja Teeti, Ph.D. student in physics from Saudi Arabia, for “Rotation of proton-rich nuclei: the birth of proton-bound rotation bands, giant high-spin proton halos, and rotation-induced extension of the landscape nuclear”.

THIRD—Hoang Pham, PhD student in chemistry from Vietnam, for “Synthesis of a CCC-NHC complex pinch Re: an air-stable catalyst for coupling ketones with primary alcohols via hydrogen borrowing”.

ENGINEERING DOCTORAL STUDENTS

FIRST—Jing Yang, PhD student in electrical and computer engineering from China, for “A Hybrid Routing Method in Energy Harvesting Wireless Sensor Networks”.

SECOND—Anh Vo, PhD student in biomedical engineering from Vietnam, for “Impact of lipid composition on mechanoporation and failure of complex bilayer membranes”.

THIRD—Ayantha Senanayaka, PhD student in industrial and systems engineering from Sri Lanka, for “Similarity-based multi-source transfer learning approach for time series classification”.

MASTER OF ENGINEERING STUDENTS

FIRST—William Downs, an accelerated master’s student in mechanical engineering from Carrollton, for “Examining ULTEM 9085 by fused deposition modeling with a thermo-mechanical finite element analysis.”

SECOND—Lichang Zhu, Chinese Masters student in Mechanical Engineering, for “Two-Dimensional Simulation of Flow in Porous Media Using Lattice Boltzmann Method”.

THIRD—Javier F. Mendez Monroy, Colombian M.Sc. student in Civil Engineering, for “Best Professional Judgment (BPJ) Assessment Given an APEX (UA) Uncertainty Analysis in the Mississippi Delta Region” .

FORESTRY RESOURCES AND VETERINARY MEDICINE DOCTORAL STUDENTS

FIRST—Ian Pereira Sartorio, PhD student in forest resources/forestry from Brazil, for “Responding to hurricane disruption: Optimizing forest resources with a supply chain model.”

SECOND—Emma Schultz, PhD student in Forestry/Wildlife Resources, Fisheries, and Aquaculture at Jackson, for “In Motion: How Animal and Small Unoccupied Aircraft (sUAS) Movements Influence Survey Errors.”

THIRD—Krista Ruppert, PhD student in Forest/Wildlife Resources, Fisheries, and Aquaculture from Kingwood, Texas, for “Post-reproductive Movement and Microhabitat Selection of Gopher Frogs (Rana [Lithobates] capito) on the Conecuh National Forest.

FORESTRY RESOURCES AND VETERINARY MEDICINE MASTER’S STUDENTS

FIRST—Maxwell Schrimpf, MSc student in forestry from Beavercreek, Ohio, for “Harnessing the power of computed tomography to identify relative density changes in loblolly pine (Pinus taeda).”

SECOND (tie) – Bradly Thornton, MA student in wildlife, fisheries and aquaculture from Savannah, Missouri, for “Modeling the distribution of avian species in open pine forests of the southeastern United States”.

SECOND (Tie)—Sakar Nepal, Nepalese master’s student in forestry, for “the Mississippi timber severance tax and its contribution to the economy”.

THIRD—James N. Helferich, M.Sc. student in wildlife, fisheries, and aquaculture from Broadalbin, New York, for “Effects of climate change on individual growth rates in an endangered viper.”

For more information about the MSU Graduate Student Association, visit www.grad.msstate.edu/students/graduate-student-development/graduate-student-association.

MSU is the main university in Mississippi, available online at www.msstate.edu.